Ikona Matka Boża Radość Wszystkich Strapionych,
(Ikona Bożijej Matieri "Wsiech Skorbiaszczich Radość"),
Ikona ukazuje Marię jako schronienie i ostoję dla wszystkich cierpiących.
W centrum Matka Boża w mandorli stoi w obłokach na Jej lewych ramieniu swobodnie zasiada, Dzieciątko Jezus błogosławiące, w prawej dzierży berło. Jezus i Maria w koronie ujętych nimbem. Nad jej głową w obłokach, Bóg Ojciec w białych szatach z rozłożonymi rękoma.
Na wysokości nimbu Bogarodzicy, monogram MP OY, co jest skrótem od greckich słów MHTHP OEOY – Matka Boga. Nad nimbem Zbawiciela skrót imienia IC XC. Po bokach Najświętszej Marii wybrani Święci; Sergiusz z Radoneża, Mikołaj z Miry, Antypas z Pergamonu i Bazyli (Wasilij) Wielki. Następnie Archaniołowie, poniżej, po prawej i lewej stronie umieszczone zostały osoby cierpiące i wymagające pomocy które kierują swoje modlitwy do Matki Bożej o wstawiennictwo u Jej Syna. Na szarfach zazwyczaj umieszczony był tekst cyrylicą; „w drogę idącym i podróżującym, Matka Najświętsza" „nagim – odzież, ślepym wzrok, po wodzie płynącym – sternikiem, Matka Najświętsza” „złym opieka i obrona, kulawym chodzenie, Matka Najświętsza”.
W narożach słońce i księżyc. Zjawisko które Bóg dopuścił w momencie – śmierci Jezusa Chrystusa. Jak głoszą Ewangelie, m. in. Łukasza (23, 44-56): Było już około godziny szóstej i mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej. Słońce się zaćmiło i zasłona przybytku rozdarła się przez środek. Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: Ojcze, w Twoje ręce powierzam Ducha Mojego. Po tych słowach oddał ducha. Wspomina to też apostoł Piotr w swym kazaniu wygłoszonym pod natchnieniem Świętego Ducha w Dniu Pięćdziesiątnicy, w kontekście Dnia Pańskiego: słońce zamieni się w ciemności, a księżyc w krew (Dz 2, 20).
Bordiura ciemna jednolita ujęta czerwonym pasem, w niej u góry napis objaśniający cyrylicą "Скорбящих, Пресвятая Богородица".
Tempera na desce, podkład kredowo – gipsowy, złocenia.
Tył Ikony dwie szpongi.
Rosja XIX wiek,
wymiary 35,8/30,8/2,9 cm