Ikona Jezus Chrystus Pantokrator,
Tego typu przedstawienie wskazuje na Chrystusa jako Władcę i Sędziego Świata (Pantokrator w języku greckim oznacza Wszechwładca, Pan Wszystkiego) oraz obietnicę zbawienia. Jezus Chrystus z uniesioną prawą dłonią w geście błogosławieństwa. Ułożenie palców nawiązuje do greckiego monogramu Chrystusa: IC XC. Połączone są dwa palce: kciuk z serdecznym. Dzięki temu palce wskazujący i zgięty środkowy przypominają litery IC. Skrzyżowane ukośnie kciuk i serdeczny w zestawie z małym palcem tworzą XC. Ułożenie interpretuje się również jako dwoistości natury Chrystusa: boskiej i ludzkiej oraz Trójcę Świętą. Księga, jaką Jezus trzyma w lewej dłoni, nawiązuje do jego misji nauczania.
Olej na desce, podkład,
Okład z blachy srebrnej, tłoczonej; tło w ukośną kratkę; bordiura z motywami geometrycznymi u dołu napis grawerowany „Wsiedierżitiel”
nimb ażurowy, ze złoconym brzegiem i częściowo promieniami.
Wokoło ramka złocona, ażurowa, snycerska, z drewna lipowego, z motywem spiralnych kolumienek i stylizowanej wici roślinnej; w podłuczu z motywem kotary; kiot drewniany zamknięty łukiem, od frontu oszklony,
tył Ikony obłożony spłowiałym materiałem,
srebro; Rosja, Moskwa, złotnik Zimin Aleksander Michajłowicz (1857-1877)
Rosja, XIX wiek,
wymiary
Kiot; 43,7/34,3/8,5 cm
Ikona 22,4/18,1/2,5 cm