Ikona Zmartwychwstanie, Zstąpienie do otchłani Jezusa Chrystusa
Przedstawienia te są kompozycyjnie połączone w jedną scenę, są rdzeniem wydarzeń paschalnych. W górnej strefie Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, postać Zbawiciela w mandorli, unosząca się nad pustym grobem i Anioł który oznajmia Zmartwychwstanie Pana. W dolnej strefie scena Zstąpienia Jezusa Chrystusa do otchłani. Zbawiciel w mandorli podaje rękę Adamowi, wyprowadzając wszystkich sprawiedliwych z otchłani – symbolizowanej przez paszczę potwora, wyżej leży skrępowana łańcuchami postać Śmierci, Szatana, przez przedstawiciela Niebiańskich Zastępów. Sprawiedliwi szerokim rzędem idą do góry, w kierunku bramy raju widocznej w prawym górnym rogu, strzeżonej przez Cherubina gdzie przedstawione jest "łono Abrahama" i dobry łotr z Krzyżem. Na dole, po prawej stronie – scena spotkania Chrystusa z Apostołami, łowiącymi ryby na Jeziorze Galilejskim.
Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa - wydarzenie opisane w Ewangeliach, według których Jezus Chrystus zmartwychwstał trzeciego dnia po Ukrzyżowaniu. Zmartwychwstanie jest potwierdzeniem tego wszystkiego, co sam Chrystus czynił i czego nauczał, w szczególności potwierdza prawdę o boskości Jezusa. Wydarzenie jest dla wierzących chrześcijan zapowiedzią i gwarantem powszechnego zmartwychwstania wszystkich ludzi na dźwięk trąb Sądu Ostatecznego i wyboru sprawiedliwych, którzy wspólnie z Chrystusem obejmą Królestwo Boże i otrzymają życie wieczne.
Zstąpienie Jezusa Chrystusa do Otchłani - ikonografia prawosławna przedstawia zstąpienie do piekieł jako wyrwanie z mocy śmierci całego rodzaju ludzkiego. Wydarzenie w perspektywie czasowej, mające miejsce pomiędzy śmiercią a zmartwychwstaniem Jezusa, wprowadza w tajemnicę zwycięstwa Życia nad Śmiercią, to przyniesienie nadziei.
Bordiura jednolita ugrowa, w niej u góry napisy objaśniające cyrylicą. Obramienie ujęte ciemnym i czerwonym pasem.
Tempera na desce, podkład kredowo – gipsowy.
Ikona posiada kovczegh.
Rosja XVIII/XIX wiek,
wymiary 31,2/26,9/3,3 cm