Ikona Święta Eudokia, Święty Jan Chrzciciel
Święci przedstawieni w całej postaci. Powyżej w świetlistym otoku ukazany jest Duch Święty pod postacią Gołębicy.
Święta Eudokia (Eudoksja), mniszka i męczennica, Święta Kościoła katolickiego i prawosławnego (cs. Prepodobnomuczenica Jewdokija). Urodziła się w końcu I w. w fenickim mieście Heliopolis jako Samarytanka. Będąc młodą kobietą, dzięki swej urodzie cielesnej, zdobyła wielkie bogactwo. Żyła grzesznie, nie znając wiary chrześcijańskiej. Za sprawą mnicha który czytając fragment Pisma Świętego opowiadający o Sądzie Ostatecznym Eudokia nawróciła się, odbyła pokutę, przyjęła chrzest i uwolniła niewolników. Rozdała biednym wszystkie bogactwa, a sama złożyła w monasterze śluby czystości. Wkrótce też została jego ihumenią i zasłynęła z licznych cudów, m.in. wskrzeszania umarłych. Swe życie zakończyła męczeńską śmiercią w 152 r. Jako chrześcijanka, która nie chciała wyrzec się swej wiary, została ścięta mieczem. Do Św. Eudokii z modlitwą zwracają się kobiety, niemogące zajść w ciążę. Święta ukazana w szatach mniszych, z lewą dłonią na piersi, w prawej trzyma Krzyż.
Święty Jan Chrzciciel ( Prodromos - czyli „Poprzednik) Ostatni ze starotestamentowych proroków, pustelnik; wieńczy dzieje dawnego Izraela, inicjując nadejście epoki Nowego Testamentu. Określany mianem „Poprzednik“– zwiastuje jako posłaniec przyjście Boga Wcielonego, Jezusa Chrystusa. Święty w szacie i himationie, prawą dłoń wznosi w geście błogosławieństwa, lewą dłonią opiera się o laskę zakończoną krzyżem.
Nad nimbami w wyznaczonych polach napisy objaśniające cyrylicą Świętych.
Tło Ikony złocone z ozdobnym grawerunkiem, bordiura również złocona dekorowana grawerowanym motywem geometrycznej plecionki.
Tempera, podkład kredowo – gipsowy, złocenia. Deska cyprysowa, parkietowana.
Rosja, Moskwa XIX wiek,
wymiary 35,6/31,3/3,8 cm