Ikona podróżna - Jezus Chrystus Pantokrator
Tego typu przedstawienie wskazuje na Chrystusa jako Władcę i Sędziego Świata (Pantokrator w języku greckim oznacza Wszechwładca, Pan Wszystkiego) oraz obietnicę zbawienia. Jezus Chrystus z uniesioną prawą dłonią w geście błogosławieństwa. Ułożenie palców nawiązuje do greckiego monogramu Chrystusa: IC XC. Połączone są dwa palce: kciuk z serdecznym. Dzięki temu palce wskazujący i zgięty środkowy przypominają litery IC. Skrzyżowane ukośnie kciuk i serdeczny w zestawie z małym palcem tworzą XC. Ułożenie interpretuje się również jako dwoistości natury Chrystusa: boskiej i ludzkiej oraz Trójcę Świętą. Otwarta Księga, jaką Jezus trzyma w lewej dłoni, nawiązuje do jego misji nauczania.
Sukienka Ikony - srebro, grawerowane, tło z motywem rozchodzących się promieni.
Okład sygnowany na szacie pod Księgą oraz w dolnej krawędzi;
Probierz, owalna cecha Probierni Moskiewskiego Okręgowego Urzędu Probierczego z inicjałami starosty okręgowego Iwana Siergiejewicza Lebiedkina (Иван Сергеевич Лебедкин), lata 1898-1914. Cecha z wizerunkiem głowy kobiecej w kokoszniku, zwróconej w lewo, po prawej stronie znajduje się inicjały "ИЛ", z lewej strony cecha probiercza „84”.
Złotnik "ЕК" Kozin Evstignei Venediktov (Козин Евстигней Венедиктов), działający od 1898r. Po bokach na rancie wygrawerowana dedykacja cyrylicą: „6 rota 88 p'ch. [p'chotnogo] Petrovskogo połka Michaiłu Petroviczu Potapowu” - 6 rota 88 batalion? Piotrowskiego pułku Michałowi Piotrowiczowi Pomanowu. (dedykacja na podarunku zapewne od żołnierzy 6 roty Piotrowskiego pułku dla swego dowódcy).
Tempera na owalnej desce, podkład kredowo-gipsowy. Tył Ikony obłożony spłowiałym pluszem. U góry ruchome koliczko do zawieszania.
Ikony podróżne powstały z potrzeb wiernych dając im poczucie bezpieczeństwa dla ciała i duszy, pomagały skupić się na modlitwie, towarzyszyły pielgrzymom i podróżującym.
Rosja k. XIX wieku
wymiary 9,6/7,5/1,1 cm