Ikona Matka Boża Włodzimierska (Wladimirskaja Ikona Bo- żijej Matieri),
Ikona reprezentuje typ Eleusa. Maryja, ubrana w ciemną szatę z gwiazdami na ramionach i czole, trzyma na prawej ręce Jezusa, który przytula się do Jej twarzy i wpatruje się w Nią. Dzieciątko obejmuje prawą ręką szyję Matki i tuli się do Niej.
Zgodnie z tradycją została napisana przez ewangelistę Łukasza jeszcze za życia Bogarodzicy. Sporządzona została na desce ze stołu, na którym spożywali posiłki Jezus Chrystus, Matka Boża oraz św. Józef. Kiedy ikonę tę oraz dwie inne przyniesiono Bogarodzicy, Matka Boża rzekła: "Od tej chwili wszyscy będą mnie wychwalać. Niech z tą ikoną przybywa łaska Tego, który ze mnie został zrodzony oraz Moja"
Tempera na desce, podkład kredowo – gipsowy, srebrzenia, Dwa wsporniki pogrążone w sztorcach.
Okład srebrny, repusowany zdobiony ornamentem z pasów stylizowanych roślin i perełek, z obu stron nimbu kartusze z grawerowanym monogramem MP OY, co jest skrótem od greckich słów MHTHP OEOY – Matka Boga.
Nimb promienisty, złocony nałożony osobno.
Sygnowany w dolnej krawędzi; Waga okładu 620g. Srebro pr. 84, znak miejski Moskwy (Москва) data 1805. Złotnicy okładu i nimbu AФЛ Alderman Fyodor Petrov (Aлдермен Федор Петров) E.A. Antipiev Egor Antipovich (Антипиев Егор Антипович 1796-1842) Probierz M.K. Michaił Michajłowicz Karpinskij (Михаил Михайлович Карпинский 1800-1824)
Rosja pocz. XIX wieku,
wymiary 35,6/31,6/2,9 cm