Ikona Matka Boża Tołgska (Tołgskaja Ikona Bożijej Matieri)
Typ ikonograficzny Eleusa (przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem, ukazujący Marię, która trzyma w ramionach młodzieńczego Chrystusa i pochyla głowę, aby przytulić swój policzek do policzka syna)
Przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem, ukazujący Marię w czerwonej szacie, z Dzieciątkiem Jezus na lewej dłoni. Ubrany w zieloną szatę Jezus przytula się do twarzy matki. Gwiazdy na maforionie wskazują na Jej dziewictwo przed, w czasie i po narodzeniu Jezusa Chrystusa.
Cudowne objawienie Ikony miało miejsce 8 sierpnia 1314 r. na brzegu rzeki Tołga u ujścia do Wołgi, kiedy to Biskup Rostowski i Jarosławski Prochor podróżował po swojej diecezji. Założył w tym miejscu monaster Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni, znany jako Tołgski. Monaster Tołgski, zasłynął z wielu cudów mających miejsce przed świętą ikoną. 16 września 1392 r. w czasie nabożeństwa z ikony zaczęła wydzielać się pachnąca mirra. Chorzy namaszczeni ją odzyskiwali zdrowie.
Sukienka ( okład ) Ikony srebro, repusowane.
Nimb Matki Bożej dekorowany Serafinami i Cherubinami. Nimb Zbawiciela krzyżowy.
Za nimbem na ryzie Bogarodzicy w medalionach po lewej i prawej monogram MP OY, co jest skrótem od greckich słów MHTHP OEOY – Matka Boga.
Tło i bordiura sukienki srebrnej zdobiona motywem roślinnym.
Oznaczenia (probierz) okładu nieczytelne.
Tempera na desce, podkład kredowo – gipsowy.
Tył Ikony dwie szpongi.
Rosja XVIII wiek,
wymiary 41,5/32,7/3,8 cm