Ikona Matka Boża Kazańska (Kazanskaja ikona Bożijej Matieri),
należy do ikon Maryjnych typu Hodegetria, czyli z języka greckiego: "Wskazująca Drogę". Hodegetrią jest w tych wizerunkach Matka Boża, która wskazuje gestem ręki na Jezusa Chrystusa jako na Drogę do Ojca. Jednak w ikonie Matki Bożej Kazańskiej Maryja ukazana jest w półpostaci, bez rąk, z ujętą w lekkim profilu i nieco pochyloną ku Dziecięciu głową. W ikonie tej ujęty frontalnie Zbawiciel nie zasiada na ręce Matki, ale stoi niejako na Jej kolanach. Prawa ręka Dziecięcia unosi się w geście błogosławieństwa, Gwiazdki usytuowane na szalu osłaniającym Matkę Bożą wskazują na Jej dziewictwo przed, w czasie i po narodzeniu Jezusa Chrystusa.
Należy do ikon Bogarodzicy darzonych największą czcią wiernych. Cudowne objawienie tej ikony miało miejsce 8 lipca 1579 r., kiedy po wielkim pożarze dziewięcioletniej dziewczynce, Matronie Onuczinej ukazała się we śnie:Matka Boża i wskazała miejsce pod domem, gdzie ukryta była Jej ikona.
Na wysokości nimbu Bogarodzicy monogram MP OY, co jest skrótem od greckich słów MHTHP OEOY – Matka Boga. Jezus Chrystus w nimbie krzyżowym (atrybut ikonograficzny przysługujący jedynie Zbawicielowi, przypominający o jego śmierci na krzyżu. Na nimbie wypisane są greckie litery oznaczające "Jestem Który Jestem" - imię Boga, przynależne też Boskiej naturze Chrystusa, nad nimbem skrót imienia IC XC.
Kompozycja sukienki głęboko repusowanej w srebrze złoconym otacza bordiura, zdobiona motywami w duchu rokoka: rocaille, akant, stylizowane muszle. Szaty Marii i Jezusa drapowane, z repusowanym motywem roślinnym. Na wysokości nimbu dwie porcelanowe plakietki ( emaliowane ) z napisami MP OY, monogram Bogarodzicy, u dołu owalna emalia z napisem (Kazanskaja). Nimby promieniste.
Sukienka Ikony sygnowana w dolnej krawędzi oraz na nimbie po lewej stronie;
Srebro pr. 84, cecha miejska Moskwy ( Москва ) - Święty Jerzy.
Probierz, "И-Д" poniżej data 1849, Drużynin Iwan Iljin (Дружинин Иван Ильин), działający w latach 1832-1855.
Złotnik "ВС" Sawieliew Wasilij Pimenow (Савельев Василий Пименов) działający w latach 1849-1874.
Na szczególną uwagę zasługuje klasa wykonania sukienki srebrnej.
Srebro złocone, repusowane, grawerowane. Zachowana oryginalna, naturalna patyna czasu.
Waga okładu (koszulki srebrnej) 403g.
Ikona posiada kovczegh.
Bordiura ugrowa jednolita ujęta białą linią i czerwonym pasem..
Tempera na desce, podkład kredowo – gipsowy.
Tył Ikony obłożony spłowiałym oliwkowym pluszem.
Rosja, Moskwa XIX wiek, 1849
wymiary 32,5/28,7/3,5 cm