Ikona czteropolowa, Jezus Chrystus Ukrzyżowany,
W centrum Ikony ukazany jest Jezus Chrystus Ukrzyżowany, następnie na wyznaczonych czterech polach przedstawiono, kolejno;
Po lewej, u góry, wizerunek Świętego Mikołaja z Miry, Cudotwórcy. Św. Mikołaj ur. się w Patarze w 280 r., był biskupem Miry – stolicy Licji, gdzie zmarł m-dzy 345 a 352 r. Na soborze w Nicei ostro przeciwstawił się heretyckiemu biskupowi Ariuszowi, za co został pozbawiony insygniów biskupich i wtrącony do więzienia. W więzieniu ukazał mu się Chrystus i Matka Boża, którzy zwrócili mu wolność i godność biskupią. Słynął dobrymi czynami i licznymi cudami, stąd uzyskał przydomek Cudotwórca. Na Rusi był opiekunem podróżujących, strzegł od pożarów, troszczył się o urodzaje.
Po prawej, ukazana jest Święta Trójca Starego Testamentu. Przedstawienie opiera się na biblijnej opowieści z Księgi Rodzaju o wizycie trzech Aniołów u Abrahama i jego żony Sary, pod dębami Mamre. Aniołowie zapowiedzieli narodziny długo wyczekiwanego przez bezdzietne małżeństwo potomka – Izaaka. W centrum kompozycji przy zastawionym stole siedzą trzej Aniołowie-Pielgrzymi. Każdy z Aniołów trzyma laskę, symbol jednakowej Boskiej władzy, którą posiada każda z Trzech Osób Boskich, z ramion wyrastają skrzydła - symbol angelos, czyli bycia posłanym. W tle kompozycję uzupełnia fragment domu Abrahama i Sary oraz centralnie umieszczone drzewo.
Po lewej, u dołu Matka Boża "Gorejący Krzew" (Ikona Bożijej Matieri "Nieopalimaja kupina") W jej centrum znajduje się Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus, wokół nich znajduje się, gwiazda, następnie przedstawienie czterech Archaniołów. Zgodnie z tradycją ludową Ikona Matki Bożej "Gorejący Krzew" uważana jest za chroniącą dom przed ogniem.
Po prawej Święty Jerzy, wizerunek młodzieńczego rycerza w zbroi i czerwonym płaszczu, na białym rumaku, godzącego włócznią w skrzydlatego, wijącego się u jego stóp smoka symbolizującego siły ciemności.
Bordiura jednolita brązowa, w niej napisy objaśniające cyrylicą poszczególne sceny z kwater. Obramienie ujęte białą linią, ciemnym i czerwonym pasem.
Tył Ikony dwie szpongi.
Tempera na desce, podkład kredowo – gipsowy, srebrzenia.
Rosja XIX/XX wiek,
wymiary 49/40,5/2,4 cm